Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Podłoże Pro soil

Go down 
3 posters
AutorWiadomość
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptySob 22 Gru 2012, 18:04

Hej kupie do mojego akwarium (63l) 8l pro soil.Tu mam pytania:
1)Czy podłoża wystarczy na to akwa?
2)Podłoże ponoć ,,pluje" NO3 prawda ?
3)Czy to podłoże jest dobre dla paravuli ?
4)Podobno jest lekkie czy aby nie wypływa ?
To wszystko prosiłbym użytkowników o napisanie własnych doświadczeń z tym podłożem.Dziękuję . Smile
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyNie 23 Gru 2012, 00:24

Ad1. Podłoża powinno wystarczyć. Sporo zależy jaką aranżację chcesz tam ułożyć.
Tyle podłoża wystarczy by z przodu były 3cm a z tyłu 6.

Ad2. Używałem w dwóch zbiornikach i nie było problemów z nadmiarem NO3, przy dobrze obsadzonym roślinnym bardzo szybko trzeba dodawać NO3. Podłoże za to mocno pochłania PO4, zmniejsza twardość i krystalizuje wodę.

Ad3. Parvula powinna urosnąć na prawie każdym podłożu. Tutaj powinno to być łatwiejsze. Swego czasu kolega Paweł zakładał na nim akwarium z parvulą i świetnie mu się udała. Oczywiście rośliny musisz sadzić pęsetą, ale to tak jak w prawie każdym podłożu.

Ad4. Podłoże jest dość lekkie (podobnie jak większość granulatów,nie tak bardzo jak podłoża Rataj-a czy MHK). Przy granulatach zdarza się, że wypłyną pojedyncze granulki.

Generalnie polecam się startowanie podobnie jak jest to opisane w https://akwa-opole.forumpolish.com/t99-jak-zalozyc-akwarium-roslinne-pokaz-krok-za-krokiem
czyli:
1. Wsypujesz i rozgarniasz podłoże
2. Moczysz je. ( możesz wykorzystać: końcówkę od prysznica, konewkę z sitkiem, spryskiwacz do kwiatów. Ważne by zmoczyć ale nie zniszczyć.) Po namoczeniu do pęsety nie powinny się przyklejać granulki.
3. Sadzisz rośliny.
4. Moczysz wszystko. Pomaga w niewypływaniu roślin (zamyka się "kieszeń" gdzie włożyło się roślinę).
5. Powoli zalewasz (talerz, końcówka prysznicowa itp, tak by nie podmyć).

Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyNie 23 Gru 2012, 08:30

Dzieki widać ,że z Ciebie fachowiec od roślinnych (masz super baniaki) .A co do tematu to można zamknąć , bo wiem już wszystko od Ciebie Mateusz Smile .Jeszcze raz Dziękuję .
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyNie 23 Gru 2012, 10:56

Forum jest raczej dla wszystkich i każdy może coś dodać albo dopytać, dlatego nie zamykamy.

Dziękuję Smile
Powrót do góry Go down
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyNie 23 Gru 2012, 11:16

Jeśli nie zamykamy to :
Co myślicie o aranżacji jak z klocków lego na str. roślinyakwariowe.pl ?
Mam zamiar zrobić podobne ,,cuś" tylko w 63l mam już:
rotale
limphilie
hygrophila
Na miejsce czerownych roślin dam hetere paskową.
Mam zamiar dokupić :
wywłócznika kubek śr. 10cm
paravule również kubek śr.10cm
I to wszystko niestety brak mi butli CO2 narazie podaje aqua art carbo czy to wystarczająco jak na te rosliny ?

Pozdrawiam Łukasz
Powrót do góry Go down
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyCzw 27 Gru 2012, 12:23

Hej , wiem post pod postem ,ale co myślicie by zamist pro soil dać zwykłą ziemie! Czytałem dosyć dużo i znalazlem ,że taka ziemia wcale nie jest gorsza . Co o tym myślicie ?
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyCzw 27 Gru 2012, 12:41

Zamiast to na pewno się nie da.
Można ewentualnie pod żwir albo inne podłoże. Sam tak nie robię, ale istnieją ładne tak zrobione zbiorniki.

Co do aranżacji to musi Ci się przede wszystkim podobać, nie przesadzaj na początku z trudnością uprawy.
Powrót do góry Go down
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyCzw 27 Gru 2012, 16:22

Ziemia padło już na nią. Pisałem z Zulixem rónież poleca .
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyCzw 27 Gru 2012, 23:57

Nie zapomnij pokazać na forum Smile.
Powrót do góry Go down
gettinhigh




Liczba postów : 90
Dołączył : 03/12/2012

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyPią 28 Gru 2012, 13:24

Nie polecam ziemi.

-Po pierwsze jeżeli często sadzisz w podłożu rośliny, zmieniasz aranżację itd. to tylko będziesz robił sobie syf w akwarium przy wzruszaniu jej.

-Po drugie prosoil jest bardziej estetyczny i naturalnie wyglądający niż bazalt czy inny żwir

-Po trzecie skoro chcesz hodować paravulę to w bazalcie nie pociągnie tak samo jak każda inna trawnikowa roślina pierwszoplanowa.

W sumie jak uważasz, nie znam nikogo kto by się z powrotem z podłozy dedykowanych przerzucił na jakieś ziemie ogrodowe i żwir. Docenisz i to bardzo zalety podłoży typu ProSoil.
Powrót do góry Go down
Lukasz-odkrywca01




Liczba postów : 67
Dołączył : 08/09/2012
Skąd : Kedzierzyn Koźle

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyPią 28 Gru 2012, 14:12

Jednak się mylisz przy tym oświetleniu co mam da spokojnie rade. Nie próbowałem, jednak Zulix i inni którzy stawiają baniaki na ziemii i biohumusie bardzo sobie chwalą .
Powrót do góry Go down
gettinhigh




Liczba postów : 90
Dołączył : 03/12/2012

Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  EmptyPią 28 Gru 2012, 20:27

Nie chodzi mi o oświetlenie, a ukorzenianie się i rozrost drobnych roślin o bardzo słabym systemie korzeniowym w bazalcie gdzie korzonki są paru centymetrowe (max.3-4cm) więc chcę widzieć jak dosięgają one ci do ziemi ogrodowej w momencie gdy warstwa żwiru będzie wynosiła pewnie nie mniej niż 4-5cm.

Takie LT to możesz zastosować do roślin mających silny i duży system korzeniowy jak jakieś kryptokoryny, ludwigie itd. a nie do takich delikatnych roślinek które przeważnie są bardzo wymagające.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Podłoże Pro soil  Empty
PisanieTemat: Re: Podłoże Pro soil    Podłoże Pro soil  Empty

Powrót do góry Go down
 
Podłoże Pro soil
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Pro-Soil
» Podłoże
» Podłoże
» Podłoże do akwarium 240l
» Podłoże do roślinniaka

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Rośliny w akwarium - nawożenie, substraty, glony, itd.-
Skocz do: