Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Nawozy w kapsułkach

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySob 19 Paź 2013, 16:58

Witam
mam pytanie - jaki jest dobry nowóz w kapsułkach ?
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySob 19 Paź 2013, 17:47

Sam stosuję Ferkę, ale inne tez mogą być ok. Ferka ma całkiem dobrą cenę i wystarcza na jakieś 3-4tyg na kwadrat o boku 15cm.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyNie 20 Paź 2013, 10:17

A jak podmiany i co2? przy takim nawożeniu
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyNie 20 Paź 2013, 10:25

Bez zmian, podmiany jakieś 30%, CO2 jakieś 20-30ppm, mniejsze dawki płynnych nawozów.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyNie 20 Paź 2013, 16:43

A w przypadku takiego nawożenia musze łac nawozy płynne czy też można jechać bez,albo jakiś nawoz ogólny łac? Co do co2 to gdzieś czytałem ze też nie ma co przesadzac normalne dawki
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyNie 20 Paź 2013, 21:33

Pasta872 każde akwarium jest inne i warto dobrać nawozy pod nie. Nie ma jednej ogólnej złotej zasady (no jest EI, ale tam też jest wiele warunków).
Jeżeli oświetlenie będzie nie za duże to CO2 nie jest konieczne, podobnie płynne nawozy często nie są konieczne. Zdarzają się rośliny które pobierają składniki odżywcze tylko ze słupa wody tutaj też płynne nawozy bywają wskazane, choć równie dobrze może im wystarczyć to co dostarczysz z pokarmem dla ryb.
Ogólnie radzę działać z rozmysłem, dużo obserwować akwarium i rośliny same Ci powiedzą czego chcą.
Zawsze warto podmieniać regularnie wodę, zawsze moje rośliny to doceniają.

Sam byłbym ostrożny z nawozami typu "nawóz ogólny", często problemem jest nadmiar mikroelementów przy niedoborze makro.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyPon 21 Paź 2013, 19:59

Mateusz ja wszystko czaję co napisałeś za i przeciw, pytam się takich rzeczy bo chce mieć piękne rośliny i niechce żeby mi po padały te rośliny od ciebie bo mi się bardzo podobają, dlatego chce dobrać odpowiednie nawożenie - czytam opinie i się radzę dodatkowo
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyWto 22 Paź 2013, 01:05

Rośliny, które masz ode mnie, to w większości epifity i do póki ich korzenie nie dojdą do podłoża (kłącza nigdy nie powinny) to muszę wszystko pobierać z toni. Jednocześnie nie mają dużych wymagań, choć nie rosną jakoś szybko. Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyWto 22 Paź 2013, 19:45

Ta roślina coś mi marnieje po wsadzeniu w nowym akwarium Hygrophila pinnatifida
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyWto 22 Paź 2013, 20:00

jakie będzie dobre rozwiązanie dla tych roślin tzn nawożenie - kapsułka w podłoże czy lanie nawozów płynnych ?
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyWto 22 Paź 2013, 21:41

Jak dla mnie to oba. Hygrophilie masz w większości w formie emersyjnej i takie często gubią liście nadwodne by powstały podwodne. Czy marnieje Ci też kilka szczepek w wersji podwodnej (bardziej czerwone i powycinane liście)?
Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 23 Paź 2013, 09:22

Mam je w podłożu i kilka przyczepione do skaly i liście robią się przezroczyste i się odlamuja od lodygi po akwarium pływają - w podłoże mam wlozone kapsulki sera i codziennie leje co2 w płynie butle będzie w sobotę napełniona i zainstalowana - co do nawozow zastanawiam się nad cala linią ferka
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 23 Paź 2013, 10:11

Myślę, że cała linia ferki też może być ok, pamiętaj, że najważniejsze w niej są kapsułki.
W tego typu liniach nawozów nie ma konieczności mierzenia testami.
Tak jak pisałem miej cierpliwość, gdy kupisz w sklepie emersa np. żabienicy to proces adaptacji wygląda tak samo. Nowe liście będą już w pełni podwodne.
Teraz przede wszystkim nie zaniedbuj podmian wody (nawet dwa razy w tygodniu). Nie szalej z nawozami bo nabawisz się glonów.
Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 23 Paź 2013, 18:44

Czyli narazie nic się nie dzieje z tą Hygrophilią ? z tą rośliną co do ferki tam są dwa nawozy w kapsułkach są obydwa potrzedne czy tylko jeden ? stemma lub rosetta
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 23 Paź 2013, 18:48

stemma jest dla roślin łodygowych, a rosetta do rozetowych. Jedna kapsułka kwadrat o boku 10 do 15cm.
Jak dasz rosettę pod łodygowca to zwykle bardziej będzie się rozgałęział (wypuści sporo nowych łodyg), nie zawsze jest to korzystne.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 23 Paź 2013, 20:49

Te akwarium nie musi za miesiąc być zrobione ja by nie wiadomo jak zbiornik powoli do przodu itp chce żeby te akwarium wyglądało mało wiele bez glonów najważniejsze - a ładne rośliny,to co do tych roślin radzisz ja bym daj nawoz rozetta do podłoża myje się czy mam racje (uczę się )
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyCzw 24 Paź 2013, 08:36

Chyba warto kupić oba, pod H. pinnatifida lepsza będzie stemma.

Napisz ile masz tam światła, jakie świetlówki, ile czasu już świecą. Może napisz też parametry wody z kranu.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyCzw 24 Paź 2013, 20:00

Co do światła to 2 x 30W barwa biała i różowa świeci się 8h co do parametrów wody z kranu to nie znam

Bo sam nie zmieżę tych parameteów skocze do gminy i coś wyszarpie od nich
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyCzw 24 Paź 2013, 20:22

Dokładnie. Napisz do swoich wodociągów albo poszukaj na ich stronie.

Jako mod: staraj się nie pisać posta pod postem, jest opcja edytuj.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyPią 25 Paź 2013, 18:07

Nawozy w kapsułkach  Tlac



Mateusz tu są badania wody pitnej
Co jeszcze chciałbyś wiedzieć na temat zbiornika?
Co do ferki to myślalem o nawaozach
- Balance K
- Aquatilizer i Aquashade
- Balance N
- Stemma kapsułki
- Rosetta kapsułki ( nie wiem czy te też są jeszcze potrzebne)

Badania tej wody nic mi nie mówią Sad
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyNie 27 Paź 2013, 17:14

Badania mówią Ci, że masz raczej bardzo czystą wodę. Poszukaj na stronie dystrybutora jest dokładny tutorial stosowania tych nawozów, bez testów radzę działać jak radzi producent, ewentualnie częściej dawać kapsułki.

Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptyWto 12 Lis 2013, 15:52

kurde woda w akwarium smierdzi i to zaledwie 3 dni po podmianie co może być przyczyną ?
i też gdzie nie gdzie zaczyna pojawiać się glon sinica co z tym ? przeciesz nie nawoże dużo akwarium
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 13 Lis 2013, 14:24

Skoro pojawia się sinica to też śmierdzi sinicą.
Sinica pojawia się w bardzo różnych okolicznościach, bywa, że NO3 i PO4 są bliskie zeru a ona odrasta w najlepsze.
Jakie masz NO3 i PO4?
Czy w akwarium jest dużo materii organicznej?
Czy podajesz jakieś preparaty bakteryjne?

Co bym zrobił nie znając tych NO3 i PO4?
Dodałbym z 10ppm NO3, wlał sporą porcję dobrej jakości bakterii.

Gdy to nie będzie chciało w żaden sposób pomóc, możesz użyć preparatu Chemiclean. Preparat jest bardzo wydajny i wystarczy na jakieś 1000l. Nie rozreguluje cyklu azotowego, zredukuje znacząco osady, woda będzie krystaliczna jak nigdy wcześniej. Środek jest b. mocny i wymaga dość sporego przewietrzania w trakcie użycia.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Pasta872

Pasta872


Male Liczba postów : 224
Dołączył : 12/05/2012
Skąd : Dąbrówka Łubniańska

Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  EmptySro 13 Lis 2013, 17:45

Żadnych bakteri nie podaje, co do nawożenia to podaje tabletki tylko do podłoża i to wszystko
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Nawozy w kapsułkach  Empty
PisanieTemat: Re: Nawozy w kapsułkach    Nawozy w kapsułkach  Empty

Powrót do góry Go down
 
Nawozy w kapsułkach
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Nawozy
» Jakie nawozy
» Nawozy, rosliny
» rośliny, nawozy, krewetki
» JAKIE NAWOZY BĘDĄ DLA MNIE NAJLEPSZE??

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Rośliny w akwarium - nawożenie, substraty, glony, itd.-
Skocz do: