Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Skalary

Go down 
4 posters
AutorWiadomość
poi876

poi876


Liczba postów : 68
Dołączył : 17/12/2011
Skąd : Niemodlin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Skalary    Skalary  EmptyNie 08 Sty 2012, 23:58

Witam wszystkich ;D chciał bym popisać z wami troszku o skalarach ,lecz nie o zwykłych skalarach jakie spotykamy na co dzień w domowych akwariach a o skalarach dzikich Smile "Pterophyllum altum" Wszyscy wiemy ze ryba ta pochodzi z dorzecza Amazonki Orinoko osiąga rozmiary ponad 25 cm długości i ponad 30 cm wysokości . Wiec ich hodowla na pewno wymaga dużego zbiornika jak i w pewnym zakresie wiedzy na temat tej ryby ; ) Tak wiec ja coś o tej rybie opowiem i mam nadzieje ze wy tez dodacie coś od siebie a jeśli gdzieś będę się mylił poprawicie Smile) Z doświadczenia wiem ze ryba ta wymaga zakwaszonej miękkiej wody pH w granicach 5,5 -6,5 Twardość wody od 3–8°n Temperaturze 23 - 27 °C . Zbiornik wysoki od 60 cm w górę obsadzone zielenią i udekorowane korzeniami . Pokarm jak to Skalar lubi żywy najlepiej własnej roboty mixy domowe kilka przepisów mam wiec mogę i nimi sie podzielić a le to w innym temacie ; ) Co do Filtracji wody jeśli nie posiadamy sumpa a nasz kran nie daje super wody ;p można zakupić dwa filtry zewnętrzne z czego jeden będzie biologiczny a drugi mechaniczny Biologiczny jak sama nazwa mówi będzie wypełniony wkładami na których szczepy bakterii będą sie odkładać i żyć uzupełniając wodę w potrzebne minerały itp czyszczony raz na pół roku niektórzy piszą ze nawet raz do roku ; ) Mechaniczny czyli wypełniony Gąbką rożnej gęstości i ewentualnie dodatkiem torfu dla wzbogacenia wody w grabiny i humusy i jak ktoś lubi brązowego koloru wody ; )) Co do innej kwestii Ciężko bardzo dostać Ryby Prosto z odłowu Tak zwane F0 a szkoda bo szukam i nie mogę znaleźć spotkałem już F1 Czyli ryby wychowane w niewoli po rodzicach z odłowu .Cena Rynkowa takiej ryby wacha sie w granicach od 40 zł do 180 zł w zależności od genu wyglądu i rozmiarów . Sprzedawane w sklepach Altumy najczęściej są szczurkami akwarystycznymi przypominającymi rybę dzika lecz nie w pełni oddają urok prawdziwego dzikuska Wink Osobiście to właśnie w tym gatunku ryb i biotopie widzę swoje siły i zamierzam się rozwijać Wink To co napisałem to tylko pigułka ale mam nadziej ze wspólnie rozwiniemy ten temat :d Pozdrawiam Wink))

Skalary  91633249

Skalary  Altum


Ostatnio zmieniony przez poi876 dnia Czw 12 Sty 2012, 17:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 13:49

Witam. Czy hodujesz już te ryby , czy dopiero to planujesz ?
Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
poi876

poi876


Liczba postów : 68
Dołączył : 17/12/2011
Skąd : Niemodlin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:20

Siema . Miałem już z nimi przygody w tym momencie nie posiadam żadnej sztuki ale jak najszybciej chce zacząć hodowle od nowa tylko nie mogę dostać F0 ;/
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:22

Opisz mam sprzęt w którym chcesz je hodować. Dorosłe wymagają dość sporych zbiorników.
Powrót do góry Go down
poi876

poi876


Liczba postów : 68
Dołączył : 17/12/2011
Skąd : Niemodlin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:35

to akurat nie jest problem stoi pusty baniak 200x70x50 tylko źródełka brak z rybami Razz
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:40

Napisałeś w wymaganiach że wymagają przynajmniej 60cm wysokości zbiornika.
Twój według tego jak zwykło się podawać wymiary ma 50cm . Czy nie będzie z tego kłopotów?
Są do znalezienia w internecie firmy zajmujące się sprzedażą ryb z odłowu. Widziałem kiedyś na jednej z nich właśnie altumy. Poszperaj , zapytaj google. Większość z tych firm przywozi od większych importerów z Niemiec.
Powrót do góry Go down
poi876

poi876


Liczba postów : 68
Dołączył : 17/12/2011
Skąd : Niemodlin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:46

Ma 70 cm wysokości na 2 metry długie i 50 szerokie Smile szperałem już bardzo dużo nawet myślałem już nad wyjazdem do Niemiec tam łatwiej czytałem dostać taka rybę u nas najczęściej maja wyhodowane potomstwo w niewoli ale ostatecznie jak tak będzie dalej nie pogardzi sie i altumami wychowanymi w niewoli po dzikuskach z dobrym materiałem genetycznym .
Powrót do góry Go down
Topielec
Admin
Topielec


Male Liczba postów : 344
Dołączył : 29/11/2011
Skąd : Opole

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:55

Zapytaj na moim drugim forum - Cichlidae.pl
Jest tam kilka osób z kontaktami na rzadkie pielęgnice Smile
Powrót do góry Go down
poi876

poi876


Liczba postów : 68
Dołączył : 17/12/2011
Skąd : Niemodlin

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptyCzw 12 Sty 2012, 14:56

ooo super Very Happy dzięki wielkie Smile
Powrót do góry Go down
w-2




Male Liczba postów : 142
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : niby góry

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptySro 09 Maj 2012, 08:31

Jest facet z Częstochowy o imieniu Heniek który sprowadza i sprzedaje dzikie dyskowce i altumy z Orinoko, Peru, scalare manacapuru to mail do niego piraya@op.pl . Gość jest zaufany i pasjonat nie wciśnie byle czego, kolega kupował u niego małe 5 cm altumy, teraz po 2 latach ma ładne dorosłe, rewelacyjnie majestatyczna ryba, skalar się do niego chowa bez dwóch zdań. Altumy zyją w kranówce w wodzie 6,5 i dośc wysokiej twardości ok 15. Bez problemu funkcjonują. Niestety są podatne na wiciowca podobnie jak palety dlatego trzeba uważać co się do nich wpuszcza do akwarium, najlepiej trzymać same moim zdaniem. Jedzą wszystko od małego nauczone również na płatkach. Prócz podatności na pasożyty nie są aż tak wymagającą rybą, aczkolwiek mają całą gamę ciekawych zachowań do płochliwości włącznie. Najlepiej kupować ryby małe. Jest jednak obecnie problem w Polsce z dostępnością Altuma ponieważ z tego co mi wiadomo wszystkie altumy sprowadzone do Polski od jakiegoś czasu padają na pewną infekcję która nie jest od końca zbadana - podobno grzyb układu kostnego z tego co pamiętam. Informacje są realne m.in od faceta z Częstochowy, z całej partii została mu jedna sztuka którą sprzeał jak miał pewność że ryba jest w 100% zdrowa, a dokupił ją właśnie kolega do swoich dorosłych ryb. Druga hipoteza to taka że do Polski ostatnio trafiają najsłabsze osobniki. Trzeba zapytać jak sprawa się obecnie przedstawia z importem tej ryby bo z innymi tj. z dyskowcami wiem że nie ma problemów.
w-2
Powrót do góry Go down
Topielec
Admin
Topielec


Male Liczba postów : 344
Dołączył : 29/11/2011
Skąd : Opole

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptySro 09 Maj 2012, 09:03

Dzięki za bardzo ciekawe informacje. Jeśli siedzisz w temacie pielęgnic, to zapraszam na nasze dedykowane im forum - Cichlidae.pl

O skalarach sporo już dyskutowaliśmy, ale Twoje informacje wiele osób na pewno by zainteresowały.
Powrót do góry Go down
w-2




Male Liczba postów : 142
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : niby góry

Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  EmptySro 09 Maj 2012, 10:50

Tak, siedzę w pielęgnicach dość mocno, dzięki za zaproszenie, zaglądnę - jestem tam zarejestrowany również.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Skalary  Empty
PisanieTemat: Re: Skalary    Skalary  Empty

Powrót do góry Go down
 
Skalary
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Skalary
» SKALARY 4 sztuki
» SKALARY 4 sztuki
» Skalary żrą rośliny !!!
» Kupię skalary sp. Peru F1,F0

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Ryby-
Skocz do: