Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Korzeń/gałąź jałowca

Go down 
5 posters
AutorWiadomość
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 09:47

Witam.
Trochę już mi się opatrzył korzeń w moim krewetkarium i chciałbym coś zmienić. Dorwałem gałęzie jałowca, które mają świetny kształt. Oczytałem już internet i zdania są podzielone. Jedni (większość) uważa, że nie nadają się inni mają w akwarium i nie zaobserwowali skutków ubocznych. Piszę bo chciałbym poznać Wasze zdanie.
Co prawda jałowiec jest krzakiem iglastym, ale żywicy w nim mało. Aktualnie mam korzeń sosny, który też jest iglakiem i również skutków ubocznych nie zaobserwowałem.
Powrót do góry Go down
krzysiekh




Liczba postów : 25
Dołączył : 19/08/2012
Skąd : Olesno

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 13:39

A to świeża gałąź?
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 14:11

Stara, wysuszona na wiór. Znaleziona w Rezerwacie przyrody Bażany k. Kluczborka.
Powrót do góry Go down
krzysiekh




Liczba postów : 25
Dołączył : 19/08/2012
Skąd : Olesno

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 15:42

To zrób tak jak przykazanie preparacji pisze i przetestuj w akwa Smile
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 17:37

Ha, gdybym miał testować to bym nie pytał na forum tylko testował i zdał relacje.
Z korzeniem sosny testowałem bo miałem tylko red sherry teraz mam crystal red i black i chyba bym się zapłakał gdyby mi wszystkie padły.
Powrót do góry Go down
krzysiekh




Liczba postów : 25
Dołączył : 19/08/2012
Skąd : Olesno

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 17:47

Hmm, to też od gradacji zależy, ale do innych niż najtańsze, to bym nie dawał nic prócz takich sprawdzonych na 100%. Zawsze możesz dać do wiadra, wpuścić 1szt, zapodać filtr i czekać. Jak przeżyje tydzień, to ok, ale i tak bym się zastanowił jeśli to gradacje powyżej 10zł/szt.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySro 14 Sie 2013, 18:00

Na razie wszystko przemawia na NIE.
Dzięki Krzyśku. Ma może jeszcze ktoś jakieś rady?
Powrót do góry Go down
knudson

knudson


Male Liczba postów : 368
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyCzw 15 Sie 2013, 12:57

Nie spotkałem się z użyciem takiego drewna w kreweciarni, ale niemało osób używa drewna jałowca w akwariach z rybami i nie mają z tego powodu problemów. Przede wszystkim sprawdziłbym najpierw cieniutkim wiertłem czy drewno jest suche do samego rdzenia. Jeśłi tak to trzeba usunąć korę, drewno oczyścić - jeśli masz możliwość to myjką wysokociśnieniową i potrzymać w wodzie kilka tygodni. Od razu bym testował wpuszczając kilka red cherry do takiej wody na stałe i obserwował. Wiadomo, że niektóre substancje są toksyczne jak się skumulują, na czasie bym nie oszczędzał. Najbardziej pewny, ale i kosztowny sposób to wymoczenie drewna w spirytusie, ale nie po to zbiera się korzenie w lesie żeby potem wydać kilka stów na preparację :-) Trudno coś więcej tu doradzić, ryzyko jest Twoje.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyPią 16 Sie 2013, 06:42

Znasz osoby mające jałowiec w akwa osobiście czy tylko czytałeś?
Mimo wszystko decyzja zapadła. Korzeń już jest wyczyszczony i po jednym gotowaniu w solance. Na chwilę obecną mogę tylko powiedzieć, że niesamowicie  barwi wodę. Po jednym gotowaniu woda jest jak herbata ze 100 torebek Wink  dlatego zrobię jak pisałeś: po spreparowaniu włożę go do gara z kilkoma krewetkami i obserwacja.
P.S. Spirytusu też użyje, ale do innych celów What a Face
Powrót do góry Go down
knudson

knudson


Male Liczba postów : 368
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyPią 16 Sie 2013, 14:58

Nie, znam to tylko z opisów na forach. Sam mam konary sosny, ale tak wymoczone w morskiej wodzie, że żadna preparacja nie była im potrzebna. Przy kolejnej wizycie nad Bałtykiem pewnie nawiozę więcej, ale to będzie dopiero przyszły rok.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySob 17 Sie 2013, 10:11

Korzeń już wygotowany na tyle że tonie i słabo barwi wodę. 7 ochotniczek Very Happy  Red sherry wylądowało w garze na kilka tyg. Martwi mnie tylko jedno, że jak padną to nie będę wiedział czy to przez korzeń czy chłodną wodę bo gar stoi w pomieszczeniu gdzie jest ok. 20st. czy przez brak filtracji. Wodę będę zmieniał co tydz. za każdą podmianą wody w krewetkarium.
Powrót do góry Go down
mgrinch

mgrinch


Liczba postów : 246
Dołączył : 11/02/2012
Skąd : Chróścice

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySob 17 Sie 2013, 10:17

To ile go gotowałeś że już tonie?
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySob 17 Sie 2013, 10:24

W piątek raz i wczoraj cały dzień na przemian - solanka i czysta woda.
Powrót do góry Go down
apri cort




Liczba postów : 210
Dołączył : 20/02/2013

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptySob 17 Sie 2013, 11:00

Strasznie dużo zachodu... Ja znalazłam kawał drewna z jakiegoś iglaka, nasączony wodą tak, że był ciężki jak kamień. Wykopałam go z pryzmy śniegu przy drodze. Wypłukałam, wyszorowałam solą i polałam wrzątkiem. No i do czarnych wód z akarami. Na początku pływał po powierzchni, prawie całkiem zanurzony. Zero reakcji ryb, korzeń w końcu zatonął i opadł na dno. No ale akary to nie krewetki, a i wody sporo, bo 240l.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyNie 18 Sie 2013, 16:37

Zgadza się: dużo zachodu, ale gdybym miał jedynie red sherry to na pewno bym się tak nie bawił tylko korzeń już by siedział w akwarium. Druga sprawa to nie chciałem żeby korzeń barwił wodę dlatego tyle gotowany. Do czarnych wód inna sprawa.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyPon 16 Wrz 2013, 09:54

Korzonek miesiąc wylegiwał się w garze z 7 ochotniczkami red sherry. Wszystkie żyją więc myślę, że korzeń nie ma większego wpływu na ich kondycję. Już jest na swoim miejscu. Do wglądu jako kontynuacja w TYM wątku.
Powrót do góry Go down
knudson

knudson


Male Liczba postów : 368
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyPon 16 Wrz 2013, 10:49

Fajnie, że Ci się powiodło z tym korzonkiem, jak krewetki z nim żyją to większość ryb też nie będzie wybrzydzać.
Ciekawe na ile to przekonanie o szkodliwości korzeni z iglaków jest prawdziwe i od czego się zaczęło?
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca EmptyPon 14 Paź 2013, 08:11

Większość akwarystów używa korzenie m.in. żeby zakwasić wodę. Po testach zauważyłem, że iglaki nie mają wpływu na Ph. Może dlatego polecane są głównie korzenie takie jak dąb, olcha etc.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Korzeń/gałąź jałowca Empty
PisanieTemat: Re: Korzeń/gałąź jałowca   Korzeń/gałąź jałowca Empty

Powrót do góry Go down
 
Korzeń/gałąź jałowca
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Korzeń
» korzen z anubiasem
» kupie korzeń
» spory korzeń
» Sprzedam korzeń Red Moor

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Aranżacja akwarium - tła, korzenie, kamienie, itp.-
Skocz do: