Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Wysoki poziom No3

Go down 
4 posters
AutorWiadomość
gettinhigh




Liczba postów : 90
Dołączył : 03/12/2012

Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  EmptyPią 14 Gru 2012, 11:29

Każdy z nas po wystartowaniu baniaczka i czesto w trakcie jego prowadzenia ma problem z wysokim poziomem azotanów. Wielu laików nie wie dlaczego wyskakują im glony nitkowate lub w skrajnych przypadkach zdychają ryby.

Azotany są jednym z najważniejszych makroelementów w naszych akwariach. Nie ma ładnego roślinnego akwarium bez odpowiedniego poziomu tego pierwiastka.

Najważniejsze pytanie jaka jest przyczyna zbyt dużego poziomu No3?

-Przedewszystkim woda w kranie zawiera duże ilości tego pierwiastka. W opolskich ujeciach jego poziom mieści się w granicach 40-50 ppm.
-Duża ilość ryb w akwarium, często mówi się o przerybieniu akwarium sprawia, że duża ilość ich odchodów podnoszą poziom azotanów.
-Zbyt słabe oświetlenie które stymulowałoby rośliny do pobierania makroelementów
-Nie odmulanie dna na którym resztki roślin, pokarmów itp. rzokładają się powodując wzrost omawianego związku.
-Niewydolna filtracja biologiczna i mechaniczna
-Lanie do wody nawozów zawierających azotany ( u nas w Częstochowie nie ma potrzeby dodawania go do wody, chyba że ma się mocne oświetlenie które powoduje że rośliny duże zapotrzebowanie wykazują na ten związek)
-substraty typu Ada Amazonia, Pro Soil czy Aqua Substrat

Jak sobie radzić z wysokim poziomem azotanów?

-dosadzenie roślin szybkorosnących typu cabomba czy wąkrotka
-zmniejszenie ilości ryb w akwarium
-dokonywanie podmian wody w celu wyrównania azotanów na poziomie takim jakie są w kranie (nie można jednak przesadzać z tymi podmianami 1 podmiana na 3 dni jest maksymalną częstotliwością i to stosowaną już w skrajnych przypadkach)
-wykonanie panelu filtracyjnego wypełnionego kermazytem
-dokładne odmulanie dna

Prawidłowy poziom azotanów w akwarium nie powinien przekraczać 25ppm/l
Minimalna ilość jego w wodzie w celu prawidłowego wzrostu roślin to 10ppm/l

Ważne jest zachowanie prawidłowego stosunku azotanów do fosforanów jak również azotanów do potasu.

Jakie są objawy zbyt wysokiego No3?
-powstawanie glonów nitkowatych
-po przekroczeniu 150ppm/l obserwowane umieranie ryb
Zachęcam do wymienienia się swoimi doświadczeniami
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Re: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  EmptyPią 14 Gru 2012, 11:43

Całkiem ciekawy artykuł.

gettinhigh napisał:
W opolskich ujeciach jego poziom mieści się w granicach 40-50 ppm.

U mnie nie przekracza 20ppm, znam też miejsca w opolskim gdzie są one bliskie zeru.

Cytat :

-Niewydolna filtracja biologiczna

Czy aby na pewno? Tradycyjna filtracja biologiczna (Nitryfikacja) przerabia azotyny i amoniak na azotany. Nie potrafi redukować NO3 do azotu atmosferycznego. Tutaj potrzebna jest denitryfikacja. Raczej ciężko ją osiągnąć.

Cytat :

-substraty typu Ada Amazonia, Pro Soil

Używam obu tych substratów i żaden z nich nie wydziela do wody azotanów (albo są to ilości nieznaczne). Potrafią za to absorbować fosforany, trochę azotanów też.

Cytat :
Jak sobie radzić z wysokim poziomem azotanów?
...
-wykonanie panelu filtracyjnego wypełnionego kermazytem
O jakiego rodzaju panel Ci chodzi. Czy jest to jakiegoś rodzaju denitryfikator?


W swoich akwariach raczej mam odwrotny problem. W kranówce mam za mało azotanów Smile i muszę dodawać po 20ppm tygodniowo.

Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Emil_XXL




Male Liczba postów : 177
Dołączył : 07/08/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Re: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  EmptyPią 14 Gru 2012, 11:58

Cytat :
-wykonanie panelu filtracyjnego wypełnionego kermazytem

Może zamiast jednej gąbki w filtrze zewnętrznym wypełnić ja kermazytem albo zeolitem ?
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Re: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  EmptyPią 14 Gru 2012, 13:07

W moim szkle malawi z azotanami poradziłem sobie za pomocą purigenu z tym, że NO3 w kranie jest na bardzo niskim poziomie, ale przy wysokim stężeniu NO3 w kranie nie ma sensu go stosować.
Powrót do góry Go down
gettinhigh




Liczba postów : 90
Dołączył : 03/12/2012

Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Re: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  EmptySob 15 Gru 2012, 12:16

Przepraszam, to był artykuł pisany na potrzeby forum częstochowskiego i zmieniłem jedno słowo na opolskie Smile.
Oczywiście w Opolu nie ma tak wysokich wartości azotanów.

Co do ProSoila i ASII+ oczywiście, że wydziela z siebie duże ilości azotanów. Szczególnie ASII+ który jest nimi krytycznie nafaszerowany. Podłoża aktywne w zasadzie wszystkie chłoną fosforany w bardzo dużych ilościach, dlatego później jest problem z wynikami badań wody gdzie badany jest tylko słup wody a nikt nie bierze tego co jest w podłożu(później a dlaczemu mam glony itd.). Ale to już temat na osobny wątek...
Oczywiście denitryfikacja to pozbywanie się azotanów a nitryfikacja amoniaków i soli amonowych. Jeżeli w artykule pomyliłem te pojęcia to mój błąd.

Co do panelu to tak o taki denitryfikator mi chodzi- albo wklejony w akwarium albo wykonany jak kiedyś widziałem z dużej doniczki balkonowej ułożonej nad akwarium. Wykonywanie go z węża ogrodowego to już wysoka profesjonalność musi być by prawidłowo to uruchomić.

W filtrze zewnętrznym jedna komora wypełniona kermazytem będzie kroplą w morzu potrzeb. Zmieści się do jednej komory około 0,5L kermayztu co jest niwystarczające do akwarii w których filtry zewnętrzne stosowane są przy pojemnościach litrażowych 60+. Zbyt mała powierzchnia absorbująca.

Zachęcam do dalszej dyskusji bo jak widać każdy może wnieść coś od siebie do tematu.
Pozdrawiam Was serdecznie
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Wysoki poziom No3  Empty
PisanieTemat: Re: Wysoki poziom No3    Wysoki poziom No3  Empty

Powrót do góry Go down
 
Wysoki poziom No3
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Rośliny w akwarium - nawożenie, substraty, glony, itd.-
Skocz do: