Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Nawożenie roślin

Go down 
5 posters
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
offtopic

offtopic


Male Liczba postów : 100
Dołączył : 16/02/2012
Skąd : Bardowick

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 16 Maj 2012, 19:47

Witam,
jak do tej pory nic nie pisaliśmy o nawożeniu roślin akwariowych, a to całkiem istotny temat.
Proponuję aby w tym temacie można byłoby podzielić się sposobami nawożenia,
czym najlepiej nawozić i jakiej metody sie trzymać: Estimate Index (EI), PPS Pro System (PPS) lub Poor Man's Dupla Drops (PMDD).
Nie wykluczamy też innych metod nawożenia, wszelkie sugestie są mile widziane Very Happy

Pozdrowienia
Jurek
Powrót do góry Go down
kiszczak

kiszczak


Liczba postów : 182
Dołączył : 27/01/2012
Skąd : Niemodlin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 16 Maj 2012, 20:42

koledzy a co powiecie na temat bimbrowni?
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 16 Maj 2012, 21:38

Jest wiele dróg do pięknego akwarium.
PMDD to chyba nie metoda a jeden z pierwszych podrobionych nawozów, był firmy Dupla...
Z tego co pamiętam pisało się wtedy ,że całe zło pochodzi od fosforu i jonów amonowych. Barr to skrócił do jonów amonowych.

Bałbym się powiedzieć ,że któryś ze sposobów jest najlepszy. EI to też bardzo szeroka sprawa i wielu akwarystów nawoziła tak nim przeczytali artykuły Barra.
PPS-u dokładnie nie pamiętam, nigdy chyba nie był zbyt popularny w Polsce. Czy dobrze pamiętam ,że była to metoda z proporcjami i obliczaniem dokładnego zużycia pierwiastków?

Bałbym się też powiedzieć ,że tym i tym najlepiej nawozić. Większość mieszanek mikro jest zbliżona. Najczęściej różni je ilość wody.

Bimbrownia to chyba nie metoda nawożenia, tylko jedno ze źródeł CO2.
Ma swoje plusy i minusy. Przy dzisiejszych cenach cukru butla na pewno jest tańsza w eksploatacji Razz .
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 06:44

Mateusz89: przed EI jaką metodą/nawozami nawoziłeś swoje baniaki?
kiszczak: jeżeli chcesz wytwarzać C2H5OH - to super sprawa, a jeżeli CO2 - daj sobie spokój, za dużo zachodu.
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 10:00

Przed EI chyba ta metoda cudownych proporcji.
Zupełnie pierwsze nawozy postanowiłem zrobić sam z chelatów i soli. Jako tako działały ale dziś nikomu tego bym nie polecił. Mnóstwo pracy a efekty niezbyt.
Później stosowałem pierwszą wersję nawozów Planta Active i było trochę lepiej.

Teraz jest to makro z soli a mikroelementy (wraz z dodatkowym jakimś potasem i magnezem) z PGC firmy Aqua-art. Dodatkowo od jakiegoś czasu kapsułki Ferki, które póki co chwalę. Choć też cudów nie przyniosą.

Na dysku odnalazłem zdjęcia tego pierwszego akwarium. Klejone samodzielnie razem z dzejson90. Reszta sprzętu również mocno DIY. Podłoże to floran, pomieszany z bazaltem. Na zdjęciu już druga odsłona tego zbiornika, bo pierwszej na szczęście nie zrobiłem zdjęć. Zdjęcia z początku 2008.

Nawożenie roślin P1040917

Nawożenie roślin P1010007
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 11:10

Ja zaczynałem nawożenie od linii Aqua Art-u, później kupiłem na Allegro zestaw mikro i makro Aquabotanique, który jeszcze wtedy raczkował. Później tworzenie nawozów z soli w oparciu o tekst o PMDD i kalkulatory w sieci. A obecnie EI-na początku na kalkulatorze tłumacza tekstu Barra, później jeszcze inny, a teraz jeszcze inny.
A z jakich kalkulatorów do EI korzystacie?
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 12:18

Tego najprostszego arkusza kalkulacyjnego od Spidera. Używam go tylko po to by pomieszać składniki.
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 19:18

Spróbuj tego, jest jeszcze prostszy Smile
http://calc.petalphile.com/
polecany na RA
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyCzw 17 Maj 2012, 19:22

offtopic: a ty jak nawozisz swój baniak?
Powrót do góry Go down
Zuzanna

Zuzanna


Female Liczba postów : 26
Dołączył : 29/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 11:42

A co myślicie o gotowcach typu "symfonia złota" ?

Pzyznaję, że ostatnio sporo o nich czytałam, opinie są różne, ale przeważnie pozytywne.

Dla osób z nikłą lub żadną znajomością chociażby podstaw chemii (jak np. ja Embarassed ) wydają się dobrą alternatywą. W dodatku bardzo przystępną cenowo.


Ostatnio zmieniony przez Zuzanna dnia Pią 18 Maj 2012, 19:55, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 12:24

"Symfonia złota" jest raczej słaba, znacznie lepszym nawozem mikroelementowym (bo takim jest symfonia) będzie nawóz micro intermagu. Też znacznie tańszy od akwarystycznych.

Samemu wygodniej jest mi kupować gotowe nawozy tego typu. PGC to koszt 20kilka zł na przynajmniej pół roku.

Co innego nawozy makroelementowe których sklepowe wersje są raczej wodnite a sole są bardzo tanie.
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 12:42

zgadzam się z przedmówcą, należy tu dodać, że jest to mieszanka mikro i makro elementów bez potasu, który trzeba dodawać osobno. Skład Mikro Intermagu jest uwzględniony w większości kalkulatorów do nawożenia metodą EI co znacznie ułatwia przygotowanie nawozu. Koszt 1 l Mikro to w sklepie internetowym 15 zl+przesyłka.
Dawka na 100l baniak nierozcieńczonego Mikro w EI to 2ml, co daje 2 ppm Fe w baniaku (1000ml/2mml =500 dawek z litra za 15 zl+przesyłka) to mówi samo za siebie!
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 12:45

Czy dajesz 2ppm Fe na akwarium? Myślałem ,że pół ppm to już dość dużo Razz A może to dawka miesięczna?

To ile dajesz PO4 i NO3 ? No i pokaż w końcu swoje akwarium.
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 13:18

Byk przy pisaniu - miałem na myśli 0,2 ppm
Powrót do góry Go down
Zuzanna

Zuzanna


Female Liczba postów : 26
Dołączył : 29/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 20:11

PGC czyli Planta Gainer Classic? Czy też znowu jakiś inny tajemniczy skrót? Wink
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyPią 18 Maj 2012, 20:19

Zgadza się Smile
Powrót do góry Go down
offtopic

offtopic


Male Liczba postów : 100
Dołączył : 16/02/2012
Skąd : Bardowick

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 07:43

Witam po dluzszej nieobecnosci (dlugi weekend nad morzem),
@ThikerBell
jako ze w tematyce "siedze" dopiero od lutego (pierwsze akwarium)
nie znam sie az tak dobrze na nawozeniu, poki co leje 0,5ml ProFito dziennie, ale juz widze ze to za malo (liscie maja chloroze). Szukam jakiegos dobrego nawozu makro bo mikro jest juz w ProFito.
Mieszkam w niemczech i nie mam dostepu do polskich produktow, dlatego mam na oku Makro Basic NPK firmy AquaRebell.
Co o nim myslicie? Czy lepiej samo "K"...
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 10:07

a zastanawiałeś się nad stosowaniem soli ?

Opisz swój zbiornik, napisz jakie masz parametry wody itp, czy stosujesz CO2 i w jaki sposób go dozujesz (butla wysokociśnieniowa, bimbrownia, Easy Carbo lub coś podobnego).
Powrót do góry Go down
offtopic

offtopic


Male Liczba postów : 100
Dołączył : 16/02/2012
Skąd : Bardowick

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 13:05

a wiec:
Akwa 112l
2x18W T8 + 12W LED
pH 7,2
kH nie znam ale kiedys bylo 9
gH 7,2
CO2 z butli 20 babelkow na minute
podloze czysty piasek + pod roslinkami kulki JBL
zdjecie z analiza mojej wody z kranu na czerwono dopisalem znaczenie po polsku
https://i.imgur.com/7izqM.jpg

nad solami sie zastanawialem ale nie wiem ktore bym potrzebowal:
K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O te czy jeszcze inne?


Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 14:11

wszystkie wymienione sole potrzebujesz.

Powrót do góry Go down
offtopic

offtopic


Male Liczba postów : 100
Dołączył : 16/02/2012
Skąd : Bardowick

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 20:01

No to teraz trzeba szukać gdzie ja to mogę dostać,
juz wiem ze z KNO3 będą problemy bo to tutaj substancja niebezpieczna Rolling Eyes

Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptyWto 22 Maj 2012, 20:11

KNO3 w ogrodniczym dostaniesz, możesz też kupić gotowe nawozy makro.
Powrót do góry Go down
kiszczak

kiszczak


Liczba postów : 182
Dołączył : 27/01/2012
Skąd : Niemodlin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 25 Lip 2012, 05:55

witam kupilem sole k2so4,kno3,kh2po4 i chelat fe forte jak w prosty sposub podawac to do akwarium 250l przy oswietleniu 75w
nie rozumie tych alkulatorow
Powrót do góry Go down
kiszczak

kiszczak


Liczba postów : 182
Dołączył : 27/01/2012
Skąd : Niemodlin

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 25 Lip 2012, 05:56

kolego mateusz 89 moze wyslal bys mi nr tel czesto jestem w gogolinie doradzil bys mi w sprawie roslin
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin EmptySro 25 Lip 2012, 11:30

Kiszczak: jeżeli chodzi o prosty kalkulator, to ten jest najprostszy:
http://calc.petalphile.com
ale jest w nim pewien haczyk: on liczy dla zbiorników, które mają powyżej 0,5 W/l (oscylują w granicach 0,7 - 1 W/l)
Możesz użyć opcji "Ile dozować aby osiągnąć cel" i założyć, że aby osiągnąć np KNO3 na poziomie 5 ppm podając raz w tygodniu 10 ml roztworu, to potrzebuje rozpuścić X g KNO3 w 500 ml i tak z wszystkim solami.
Jak będziesz mieć z nim kłopoty to daj znać.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Nawożenie roślin Empty
PisanieTemat: Re: Nawożenie roślin   Nawożenie roślin Empty

Powrót do góry Go down
 
Nawożenie roślin
Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Identyfikacja roślin, pomożecie?
» Lista roślin łatwych w uprawie
» Zestaw roślin 14 gatunków
» Dziwny wzrost roślin
» Zahamowanie wzrostu roślin

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Rośliny w akwarium - nawożenie, substraty, glony, itd.-
Skocz do: