Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 zdychające rośliny

Go down 
4 posters
AutorWiadomość
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 08:40

no więc tak, moje akwarium ma 129l, jest prostokątne (chociaż to pewnie najmniejszego znaczenia tu nie ma Very Happy ), podłoże - żwirek kupiony w sklepie zoologicznym, przed posadzeniem roślinek i nałożeniem żwirku położone było takie odżywcze podłoże chyba z tropical'a. Oświetlenie, dwie żarówki-świetlówki(jedna różowa do roślin) 18W,
z ozdób jedynie kokos, który sama wierciłam i czyściłam, przed włożeniem do wody był wygotowany.
grzałkę i filtr muszę sprawdzić.

obsada:
1 - welon
2 - neony czerwone (było 9 ale welon zjadł...)
1 - glonojad czyli zbrojnik
5 - tetra czarna
1 - platynka
10/11 - pielęgnic zeber których musze się jak najszybciej pozbyć! (ktoś chętny Very Happy )?
Powrót do góry Go down
Topielec
Admin
Topielec


Male Liczba postów : 344
Dołączył : 29/11/2011
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 09:21

Światła za wiele nie ma i pewnie to jest problemem. Najłatwiejsze gatunki roślin powinny dać radę, ale jeśli masz jakieś bardziej wymagające, to pewnie właśnie światła mają za mało.

Jakie masz rośliny?
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 10:37

ale to są dwie żarówki każda po 18W.

filtr mam 600l/h z napowietrzaczem, a grzałkę mam ATMAN 100W

rożliny... hym..? jedna potocznie to "babka", jedna to taka co po wodzie pływa i niby miała się fajnie rozwijac a też więdnie, i jeszcze jedną moczarkę
Powrót do góry Go down
Topielec
Admin
Topielec


Male Liczba postów : 344
Dołączył : 29/11/2011
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 11:29

Nie wiem co to za babka Smile ale dwie rury po 18W to nie jest zbyt wiele dla roślin.
Może być tak, że ta "babka" to wcale nie jest roślina akwarystyczna - czasem sklepy wciskają takie rzeczy Smile A ta pływająca może wymagać posadzenia. Generalnie nie ma co słuchać ludzi w sklepach.

Zrób fotki i nam pokaż, to dowiesz się dokładnie co i jak.

Moczarka przy takim świetle powinna dać radę.

A jak długo masz to akwarium?

Swoją drogą, to średni dobór ryb Razz
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 13:20

eeej no welon zbrojnik żałobniczki i neony wcale nie komponują się najgorzej. Razz
Powrót do góry Go down
MrKobusek

MrKobusek


Male Liczba postów : 86
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 14:08

najłatwiej wyjąć roślinę z wody, jeśli pozostanie w swoim kształcie to znaczy że najlepiej do doniczki i na parapet:)
Z drugiej strony ja w akwarium ma skrzydłokwiat i mu pasuje.
Zamiast robić rewolucję w oświetleniu i szukać specjalistycznych proponuję zamontować taśmy z diodami RGB(prostota, tanie w eksploatacji, duża wytrzymałość) i używać ich jako oświetlenia dodatkowego, u mnie przy takim przejściu anubiasy wprost wystrzeliły.
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 14:37

jak to wygląda mniej więcej i gdzie można kupić?
Powrót do góry Go down
MrKobusek

MrKobusek


Male Liczba postów : 86
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 14:57

Taśmy Led RGB są bardzo popularne, można je kupić np w sklepie Kwazar lightning niedaleko Karolinki, ja osobiście kupuję je na Allegro:
http://allegro.pl/pasek-listwa-tasma-rgb-3-led-5050-10cm-wroclaw-i2174550834.html
ponieważ można tu kupić tyle ile się potrzebuje (ale przy większych ilościach może się opłacić kupić całą rolkę 5m gdzie indziej)
Ważne jest aby je dobrze zabezpieczyć przed wilgocią, np silikonem akwarystycznym.
W akwariach mam z kolei taśmy LED i RGB umieszczone w bezbarwnych wężykach (castorama, sklep ogrodniczy niedaleko biedronki w centrum) które można kupić za parę zł za metr, włożyć taśmę do środka i na końcach tylko dać silikon. Jest to bardzo proste rozwiązanie, chętnie doradzę jakby co.
Zasilanie 12V jest dosyć bezpieczne.

To moja pokrywa z krewetkarium.
"http://www.sendspace.com/file/40ho5z"


Ostatnio zmieniony przez MrKobusek dnia Sob 10 Mar 2012, 13:08, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 15:55

co do roślin to sa na pewno akwariowe, po prostu nie znam ich nazw
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 15:58

Przy takim świetle (jeżeli są to świetlówki a nie żarówki, bo z Twoich wypowiedzi nie jestem pewny) światła może wystarczyć do większości roślin cienia. Na roślinnym forum można by znaleźć podwodne ogrody z takim światłem.
Nie wiemy jak to wszystko teraz wygląda, dlatego prosimy o zdjęcie.

Przy takim świetle zastosowałbym Mchy, Anubiasy, Microsoria, Bolbitisy, Valisnerie nana, Moczarkę, Mniejsze odmiany Zwartek. Oczywiście nie muszą to być wszystkie z wymienionych.


jao napisał:

obsada:
1 - welon
2 - neony czerwone (było 9 ale welon zjadł...)
1 - glonojad czyli zbrojnik
5 - tetra czarna
1 - platynka
10/11 - pielęgnic zeber których musze się jak najszybciej pozbyć! (ktoś chętny Very Happy )?

Fatalny dobór ryb. Spróbuj oddać Welona i pielęgnice zebry do sklepu zoologicznego. Już samo to ,że welon zjada neony. Poza tym weloniasta odmiana złotej rybki wymaga nieogrzewanego akwarium. Welon i zebry mogą niszczyć rośliny zarówno mechanicznie jak i przez podnoszenie wszelkiego brudu z dna.


MrKobusek napisał:
najłatwiej wyjąć roślinę z wody, jeśli pozostanie w swoim kształcie to znaczy że najlepiej do doniczki i na parapet:)

Ta recepta może się okazać niezbyt dobra. Większość roślin w sklepach zoologicznych kupuje się w formie emersyjnej (nadwodnej), przy której liście są sztywne.
Wiele roślin w formie podwodnej ma na tyle sztywne liście, że ten przepis nie zadziała. Na pewno: Anubiasy, Microsoria, Bolbitisy.

Powrót do góry Go down
MrKobusek

MrKobusek


Male Liczba postów : 86
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 16:01

Zgadzam się że nie zawsze to się uda, ale kiedyś widziałem w sklepie (na szczęście we Wrocławiu) małe niewyrośnięte bromelie które miały być rarytasem. Dlatego teraz szczególnie uważam co kupuję.
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 16:24

Pielęgnice(jak pisze tu odkąd przyszłam na forum) są do oddania w trybie pilnym. Welon jest okej i z tetrą trzymają się nieźle. Czy fatalny dobór ryb..? nie powiedziałabym że fatalny, na innych forach czytałam trochę zanim się zdecydowaliśmy. Więc nie fatalizujmy Very Happy !
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 16:35

Pokaż nam wypowiedź gdzie ktoś poleca taką obsadę to się go okrzyczy Razz
Powrót do góry Go down
Topielec
Admin
Topielec


Male Liczba postów : 344
Dołączył : 29/11/2011
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 17:52

Tak jak pisaliśmy sobie już na czacie - musisz ogarnąć podstawy, czyli wydajna filtracja, regularne podmiany (najlepiej cotygodniowo 20%), stabilizacja biologiczna akwarium, następnie trochę cierpliwości i obserwacja, czy jest poprawa. A wtedy zabierzemy się za ulepszanie reszty Wink
Powrót do góry Go down
jao

jao


Female Liczba postów : 25
Dołączył : 06/03/2012
Skąd : Opole

zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny EmptySro 07 Mar 2012, 18:45

noo i to jest poprawna odpowiedź Very Happy! to kto chętny na pielęgnice Very Happy ?
Powrót do góry Go down
Sponsored content





zdychające rośliny Empty
PisanieTemat: Re: zdychające rośliny   zdychające rośliny Empty

Powrót do góry Go down
 
zdychające rośliny
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» [rośliny] Przyjmę mało skomplikowane rośliny do Tanganiki lub zamienię na sprzęt akwarystyczny.
» Rośliny
» rosliny
» potrzebne rosliny
» Przyjmę Rośliny

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Rośliny w akwarium - nawożenie, substraty, glony, itd.-
Skocz do: