Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi

Go down 
+3
w-2
chlodnica
gregotsw
7 posters
AutorWiadomość
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPon 10 Lut 2014, 20:38

Opis zbiornika 
 
Wymiary: 120x50x50 [300l]
 
oświetlenie: 30W (90cm) PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K  + LED niebieski rozproszony (1,2W 140st.) + LED biały punktowy (1,2W 30st.)
filtracja: HW-302(zeolit + bio-ceramika) za prefiltrem(filtr sznurkowy 100 mikronów) + mechaniczny HQJ-900s 900 L/h 
gatunki i ilość ryb: planowane 3+6 Pseudotropheus saulosi  + kolonia świderków + 2-3 Anentome Helena
rośliny: Microsorum sp. "Windelov"
inne sprzęty: cyrkulator JVP-101 (3000 l/h), grzałka Comfort Zone 200W, 3x włącznik czasowy elektroniczny
parametry wody(kranowa): GH 20, KH 10-15(?), Ph - 7,6
parametry wody(akwariowa): W tym zbiorniku jeszcze nie testowałem
 
podłoże: pod kamieniami styropian 2cm, piasek filtracyjny fi=0,5-1,0 mm - ok. 30kg  + żwir filtracyjny fi= 8,0 - 16,0  około 2-3 kg.
kamienie: serpentynit zielony - ok. 45 kg.
tło: wewnętrzne z plastiku, imitujące czarne kamienie - grubość od 1 do 3 cm.
 
Akwarium naświetlane jest od 10.00 do 20.00, od 20.00 do 21.00 działają same LED'y, a od 21.00 do 24.00 tylko LED niebieski. 
W godzinach od 20.00 do 10.00 filtr wewnętrzny i cyrkulator jest wyłączony.
 
 
Zdjęcia
 
Aktualne:
[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi 11j50gn
[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi 2e5tjsg
 
Więcej zdjęć:
Spoiler:
 
Wcześniejsze kompozycje:
Spoiler:
 
 
Kilka słów
 
Zasadniczy powód wybrania kamienistych klimatów to twarda woda kranowa o lekko zasadowym odczynie. Kolejny powód to bardzo ciekawe ryby, żyjące "swoim" życiem nie pływające bez ładu i składu. Ogólnie zawsze miałem sporo roślin, które(zwłaszcza kryptokoryny) musiałem często wycinać - o ile w 64l zbiorniku to nie był wielki problem, to przy 300l roboty mogłoby być sporo.
 
Jak widzicie w galerii na obecny stan złożyły się dwa "przemeblowania", które miały na celu takie poukładanie kamieni aby ryby miały więcej grot skalnych oraz miejsc do ukrycia. Docelowo chciałbym tu mieć 3 samce Pseudotropheus saulosi - ten fakt wymaga na pewno odpowiednio urządzonego zbiornika. Ryby(15 sztuk młodzieży) będę wpuszczał za jakieś 3 tygodnie(mam testy i będę na pewno sprawdzał parametry).
 
 
Ogólnie to nie jestem w stanie obiektywnie ocenić tego co tam w środku poukładałem, jednak grot raczej nie brakuje - ryby będą miały schronienie. Najbardziej nurtuje mnie kwestia tego, czy te groty nie wyglądają zbytnio nienaturalnie - ciężko mi to ocenić. Między innymi po to założyłem ten temat, docenię zwłaszcza krytyczne uwagi odnośnie wystroju, obsady. Wszelkie komentarze mile widziane.
Powrót do góry Go down
chlodnica

chlodnica


Male Liczba postów : 76
Dołączył : 17/02/2012
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyWto 11 Lut 2014, 08:46

ja na Twoim miejscu zrobiłbym oddzielne 2 lub nawet 3 ,,gruzowiska,,.
przy tym ułożeniu kamieni nie widzę szans na 3 rewiry...
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyWto 11 Lut 2014, 18:00

Trochę poprzestawiałem i obecnie wygląda to tak:
[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi 2ag535x
Powrót do góry Go down
chlodnica

chlodnica


Male Liczba postów : 76
Dołączył : 17/02/2012
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyWto 11 Lut 2014, 18:35

jak dla mnie to wielka poprawa...ale najważniejsze to Tobie musi się podobać...
zresztą b.dużo zbiorników(foto) oraz kopalnię wiedzy n/t biotopu Malawi znajdziesz tutaj...
http://forum.klub-malawi.pl/
możesz się udzielać na obydwu forach(zawsze to więcej wiedzy)... Wink
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyWto 11 Lut 2014, 19:00

Dla mnie aż tak wygląd nie jest istotny - ważne aby nie wyglądało nazbyt sztucznie, żeby ryby miały odpowiednie warunki oraz żeby można było w miarę wygodnie obserwować to co w akwarium się dzieje. Oraz oczywiście, żeby mi kamienie szkła nie potłukły Smile
Powrót do góry Go down
w-2




Male Liczba postów : 142
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : niby góry

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptySro 12 Lut 2014, 10:37

Ten kamień na środku bym spłaszczył tzn przewrócił bokiem, reszta wygłąda dobrze- w miarę naturalnie, jednak jak zechcesz młode to się nie uchowają. Staraj się używać brył a nie płaskich kamieni, na mój gust brakuje jednej wielkiej bryły by dominowała nad resztą.
Jeśli chodzi o sprzęt to cyrkulator jest zbędny, myślę że prąd wody z filtra kubełkowego plus filtr mechaniczny starczą zupełnie. Nie wyłączaj też filtra wewnętrznego na noc, to wbrew zasadom...przez noc na gąbkach obumierają bakterie i inne organiczne cząstki, może powodować to zaburzenia parametrów, skoki azotanów itp.. a to nie wyjdzie na zdrowie rybom.
Na ten litraż 3 samce saulosi plus 9 samic będzie dobrze (4 dorosłe przy tej długości już się nie zmieści- spraktykowane)
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyCzw 13 Lut 2014, 21:15

Wybacz, ale nie moge Mad Samo się ciśnie. Ten widelow tu nie pasuje nie ten biotop, nie ta woda! Nie ten sposób sadzenie tej rośliny - to epifit, tych roślin nie zagrzebuje się w podłożu!
Wybacz, ale nie mogłem, samo się cisło.
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyCzw 13 Lut 2014, 21:44

Być może ze zdjęcia to nie wynika, ale to mikrozorium jest uczepione do korzenia, który tylko częściowo jest przysypany - nie chciałem aby było go widać. Większość korzeni pozostaje odkryta.

Wiem, że to nie ten biotop, ale nie zgadzam się co do wody. Wymagania tego mikrozorium stawiają ją jako jedną z niewielu roślin nadających się do wielkich jezior afrykańskich. Woda średnio twarda i twarda, Ph obojętne(mam jakieś 7,6). Podobnie oświetlenie - roślina nie jest tutaj wielce wymagająca.


Zobaczymy jak się sprawdzi jak zmarnieje to wyrzucę i tyle. Pozostała ze starego akwarium i wolałem ją tam przełożyć niż wyrzucić.
Powrót do góry Go down
macioch

macioch


Male Liczba postów : 141
Dołączył : 30/05/2013
Skąd : Chmielowice

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 00:53

To mikrozorim to faktycznie pasuje tu jak adidasy do fraka
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 10:07

Dobrze, tylko tym samym nie pasuje do Malawi prawie żadna roślina. Sporo osób ma Anubiasy czy też nurzańce. W wielu poradnikach i publikacjach mikrozoria, anubiasy są polecane do Malawi - głównie ze wzglęgu na to, że nie są atrakcyjne smakowo dla pyszczaków. Polecane są też rośliny o mocnym ukorzenieniu jak kryptokoryny oraz nurzańce.

Cytat :

Jeżeli w zbiorniku mają być rośliny należy wybrać te, za którymi ryby nie przepadają i jednocześnie są przystosowane do wody o odczynie zasadowym. W takiej sytuacji polecić można Microsorium pteropus, Vallisneria sp. i wszystkie Anubiasy takie jak: A. barteri, A. congicus,A. gigante, A. gracilis, A. Heterophylla oraz A. nana.
źródło: http://www.malawi.pl/tlumacze/mbuna_haps.html


U mnie w zbiorniku będzie trochę roślin - nurzaniec i mikrozorium. Wysokie NO3 wody kranowej(30-40 mg/l)  to główny powód.


Jak Wy radzicie sobie z wysokim NO3 w wodzie do podmian? Purigen? Na obecną chwilę mam jeden koszyk zeolitu w filtrze(zredukuje NO2 i NH3 dzięki czemu będzie produkowane trochę mniej NO3) i mam nadzieję że rośliny przy takim układzie przynajmniej pozwolą utrzymać NO3 poniżej 50.(+ podmianki oczywiście)

Dodam tylko, że w prawie całym Opolu z kranu leci woda o takim stężeniu NO3
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 11:05

Gdybym miał tak wysokie azotany w kranie to pomyślałbym o probiotykach. Nie zwalnia to oczywiście z podmian.
Poczytaj o kostkach oala.
Sam stosuję po kilka kropli bakterii probiotycznych dla tego typu akwariów na tydzień, woda kryształ a azotany trzymane w ryzach.
Dobre efekty daje również biodigest.
Jedyna wada to gluty bakterii które osiadają na szybach, trzeba to przetrzeć przy okazji kolejnej podmiany. Jest to jakiś sposób usunięcia ich z obiegu.
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 14:37

Zamówiłem jednak Purigen 500ml. Powinno wystarczyć na kilka miesięcy bez regeneracji. Można wielokrotnie regenerować w "wybielaczu" także nawet te 150zł ile Purigen kosztuje to nie tak sporo. Wrzucę na górę kubełka.

Czytałem na forum Malawi i naprawdę solidnie zbija NO3, do poziomów poniżej 5 mg/l.


Czytałem o probiotykach i ogólnie wnioski jakie mi się nasuwają to że przy dobrze natlenionym zbiorniku bakterie denitryfikujące nie będą miały gdzie bytować.
Powrót do góry Go down
macioch

macioch


Male Liczba postów : 141
Dołączył : 30/05/2013
Skąd : Chmielowice

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 16:17

Ja nie wiem czy robienie z Malawi Holendra to jest właściwy sposób na zbijanie NO3... Neutral 
Powrót do góry Go down
Tinker bell

Tinker bell


Male Liczba postów : 188
Dołączył : 25/04/2012
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 18:24

w cytacie nie ma mowy o windelow tylko o petropus.
Jeżeli chcesz zbijać NO3 to poczytaj o denitratorach.
Powrót do góry Go down
marek_z_81

marek_z_81


Male Liczba postów : 195
Dołączył : 26/02/2012
Skąd : Kędzierzyn-Koźle

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 19:29

Czytałeś na Klubie Malawi, ale widać nie doczytałeś.
Purigen nie zbija NO3 tylko zapobiega dalszemu jego powstawaniu. Jeżeli w kranie masz 30-40ppm to na samym purigenie niżej nie zejdziesz.
Przy takim NO3 to tak jak kolega Tinker lub hydroponika.
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyPią 14 Lut 2014, 20:07

Tzn. wiem, że Purigen nie absorbuje NO3, lecz pośrednio wpływa na zatrzymanie jego wzrostu. 30-40 NO3 w akwarium to nie taki tragiczny poziom, a kilka roślin po paru tygodniach mogłoby to trochę zbić. Ograniczyłbym podmiany wtedy do np. raz na tydzień 5% + to co odparowało.

Moja obawa o NO3 wynika z tego, że jak NO3 skoczy w wyniku nitryfikacji to pewnie do poziomu 60-80 mg/l i żeby to zbić będę musiał raz w tygodniu 50% wody podmieniać.... To by była masakra, a i tak za wiele by nie poprawiło. Przy takiej perspektywie chyba ten purigen nie jest takim złym wyborem co?


Rozwiązanie z Purigen też jest trochę karkołomne, nie wiadomo też jak mikrozorium i nurzańce radziłyby sobie z NO3, znowu pewnie trzeba by nawozić czymś aby to miało sens.... ale przynajmniej NO3 nie rosłoby do groźnych dla ryb poziomów.


Rozważam jeszcze hydroponikę, ale szukam i szukam donicy bez otworów o dł. 100cm i znaleźć nie mogę... Zastanawiam się też czy kubełek dałby radę z podniesieniem wody na te 140cm(niby HW-302 max podnoszenie to 140cm, ile w tym prawdy nie wiem) Bardziej może głowica z mechanicznego, tylko czy nie ucierpi na tym filtracja mechaniczna...(spadek zasysania)


macioch napisał:
Ja nie wiem czy robienie z Malawi Holendra to jest właściwy sposób na zbijanie NO3... Neutral 

Pytanie czy jedna kępka mikrozorium i trzy sadzonki nurzańca z tyłu to robienie Holendra z Malawi...

Tinker bell napisał:
w cytacie nie ma mowy o windelow tylko o petropus.

Nie ma innych mikrozoriów niż pteropus, windelov to odmiana microsorium pteropus - ma takie same wymagania.
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptySob 15 Lut 2014, 13:34

Probiotyka to nie denitryfikacja. W tej metodzie nie są potrzebne warunki niedotlenione.
Tutaj wykorzystujemy bakterie które namnażając się gromadzą całkiem sporo azotanów wewnątrz siebie. Przy okazji wyrzucania waty albo płukania gąbek usuwamy je z obiegu razem z azotanami.
W tej metodzie właśnie korzystne jest silne natlenienie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
gregotsw




Male Liczba postów : 48
Dołączył : 17/01/2013
Skąd : Opole

[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi EmptyNie 16 Lut 2014, 09:56

@Mateusz89

Musiałem zbyt pobieżnie czytać... W każdym bądź razie dzięki za info.


Postawiłem ostatecznie na hydroponikę.

W doniczce(80cm) zrobiłem otwór, dałem zawór kulowy i zasilikonowałem aby nie przeciekał. Mechanik wewnętrzny będzie pompował wodę do doniczki,(wężyk śr. wew. 12mm) w niej będzie rósł skrzydłokwiat(na keramzycie) i woda będzie wracała wężykiem(śr. wew. 12mm) za zaworem do akwarium.


Zastanawiam się czy na sam spód nie wysypać trochę zeolitu i nie poprzedzielać donicy PCV - wytworzyłyby się strefy słabiej natlenione, z wolniejszym przepływem. Wydaje mi się, że mogłyby się w tych rejonach zasiedlić bakterie denitryfikujące.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty
PisanieTemat: Re: [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi   [300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi Empty

Powrót do góry Go down
 
[300l] "prawie jak" Malawi - dom dla Saulosi
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» akwarium 300l
» AKWARIUM 300L
» Przyjmę akwarium 200-300l
» Sprzedam akwarium 300l cały komplet.
» Pseudotropheus saulosi

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Prezentacje akwariów-
Skocz do: