Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 
 

 Małe krewetkarium

Go down 
AutorWiadomość
stówa

avatar

Liczba postów : 85
Dołączył : 23/12/2012
Skąd : Krapkowice

PisanieTemat: Małe krewetkarium   Pią 22 Lis 2013, 18:38

Witam, chciałbym przedstawić moje małe krewetkarium, lecz krewetek jeszcze nie ma.

Akwarium: 45x30x30

Oświetlenie:  SNB-380 Lampa 18W akwarystyczna Power Compact

Filtracja:  Filtr kaskadowy Aquatic Nature Flow 60

Ogrzewanie: Grzałka Diversa 50W

Podłoże: PRO-SOLI

Co2 z butli wysokociśnieniowej podawane przez dyfuzor ze spiekiem ceramicznym.

Nawożenie: mikro i makro

Dekoracje: Lawa i

Flora : Bucephalandra cf. motleyana "Melawi"

Jungermannia Truncata Jade Lotos

Blepharostoma Trichophyllum Mini Pear
 
sp. 610


Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

avatar

Male Liczba postów : 366
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Sob 23 Lis 2013, 15:11

Napisz coś więcej o tej Bucephalandrze, bo to ciekawe endemiczne roślinki. Ciekawe czy nowe liście będą się bardzo różnić, bo przypuszczam, że do tej pory te egzemplarze nie rosły pod wodą.

_________________
Marcin

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
stówa

avatar

Liczba postów : 85
Dołączył : 23/12/2012
Skąd : Krapkowice

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Nie 24 Lis 2013, 13:10

Ta Bucephalandra jest kupiona od gościa który ma je już pod wodą, więc jest przystosowana i za klimatyzowana w warunkach podwodnych, na pewno jeszcze trafią do tego akwarium inne odmiany tej roślinki.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
stówa

avatar

Liczba postów : 85
Dołączył : 23/12/2012
Skąd : Krapkowice

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 03 Lut 2014, 17:12

witam. w akwarium wiele się zmieniło , zrobiłem restart, zakupiłem filtr RO do tego minerały i krewetki CR i CB które już się rozmnożyły do tego dwie noszą jeszcze jajeczka.Wpadły jeszcze inne odmiany bucephalandra , Brownie Brown, sekadau, kualakuayan 2, ta ostatnia puściła kwiat i będzie kwitła.  Filtracja się zmieniła na zewnętrzny filtr EIHEM 2213 do tego zrobiłem rurki z PMM. Nawożenie zmieniłem na Aqua-art green plus Ferro i potas no i oczywiście Co2. Jeszcze w przyszłości wpadnie dodatkowa lampka.
http://naforum.zapodaj.net/88dc457ae882.jpg.html
http://zapodaj.net/e9e7c7eaf9d8e.jpg.html

troszkę o tej pięknej roślince.

W wyglądzie trochę jak Anubiasy i trochę jak Cryptocoryny. Gdy po raz pierwszy je ujrzano zostały porównane do Cryptocoryny. Szczupłe, często oliwkowe liście bardzo ja przypominały. Ale pełzające kłącza i chwytne korzenie pasowały bardziej do Anubiasa. Bucephalandry, bo o nich mowa, to wspaniałe i jeszcze stosunkowo trudno dostępne rośliny, które podbijają serca akwarystów na całym świecie za sprawą swojego majestatycznego wyglądu.

Środowisko naturalne
Rodzaj roślin błotnych z rodziny Araceae, przystosowane do życia w rzekach z wartkim prądem wody. W botanice, rośliny są znane od 1858 roku. Nazwa rodzaju została nadana od imienia czarnego konia Aleksandra - Bucephalusa.

Wszystkie Bucephalandry są endemiczne co oznacza że występują tylko na ograniczonym obszarze i nigdzie indziej. Można je spotkać na największej wyspie Archipelagu Malajskiego czyli na wyspie Borneo. Wyspa ta należy do najsłabiej poznanych regionów świata. Od 1996 roku na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory. Do dnia dzisiejszego odnajdywane są również kolejne nowe odmiany Bucephalandr, które nie zostały jeszcze opisane w podręcznikach.

Bucephalandry widywane są w rzekach i strumieniach, a czasami na brzegach rzek. Borneo znajduje się w strefie klimatu równikowego a to oznacza że panuje tutaj jednakowy klimat przez cały rok ze średnimi rocznymi amplitudami temperatury przekraczającej 20 st. Pomimo niezmiennego klimatu na niektórych obszarach wyspy panują 2 sezony określane przez intensywność opadów.

Podczas sezonu deszczowego, kiedy podnosi się poziom rzek, Bucephalandry rosnące na brzegu są zanurzane pod wodę nawet na kilka miesięcy. Nie przeszkadza to im jednak dalej rosnąć gdyż łatwo przeobrażają się w wersje submersyjne. Zasadniczą różnicą wersji submersyjnych, w stosunku do emersyjnych rosnących na lądzie, jest bardziej delikatna struktura liści oraz intensywniejsze ubarwienie.

Warunki uprawy

Bucephalandry mogą rosnąć na kawałkach drewna, korzeni czy kokosów, ale z moich kilkuletnich obserwacji wynika że system korzeniowy lepiej jest rozwijany na twardym podłożu jak łupki lawy czy kamieni. Korzenie przyczepiają się mocno nawet do śliskich kamieni. Czasami by odczepić roślinę wymagane jest użycie noża.

Istnieją dowody na to, że w czasie stresu związanego ze zmianami środowiskowymi (zmiana oświetlenia czy parametrów chemicznych wody) Bucephalandry mogą utracić swoje liście. Podobnie zresztą dzieje się u Cryptocoryn, dlatego też spotkałem się z określeniem "choroby Kryptokorynowej".

W moich akwariach dochodzi do utraty bądź rozpuszczania się liści w wyniku nagłych zmian w nawożeniu, czy też powstania plagi glonów. Proces ten jest jednak stopniowy i nie dochodzi do rozpuszczenia od razu całej rośliny, więc jest czas na szybką interwencję. Póki pęd jest twardy i zdrowy, póty roślina jest dalej żywa i nawet tracąc wszystkie liście jest w stanie się odrodzić. W takim wypadku najczęściej pomaga zaciemnienie i natlenianie akwarium, podczas którego rozpuszczanie liści ustępuje i można zająć się stabilizacja parametrów. Bucephalandry w ciemnościach potrafią dalej rosnąć i wypuszczać nowe liście, jednak ich barwa nie jest już tak intensywna.

Aby zapewnić dobre ubarwienie wymagane jest mocniejsze oświetlenie (od 0.5W/L) oraz dodatkowe nawożenie wody. Już minimalne ilości CO2 i nawozów powodują ciekawe wybarwienie się liści. W swoich akwariach stosuję nawożenie wg. metody Estimative Index, dzięki czemu barwa liści jest mocno podkreślona. Wymieniając się roślinami z akwarystami prowadzącymi akwaria typu Low-tech dowiedziałem się że liście wyrosłe w gorszych warunkach nie były już tak wybarwione.

Bucephalandry mogą być uprawiane również w paludariach, ale liście są zazwyczaj słabszego ubarwienia, oraz są sztywniejsze. Należy wtedy zapewnić dużą wilgotność powietrza gdyż w przeciwnym razie liście po prostu wyschną.

Parametry wody jakie tolerują Bucephalandry to pH z zakresu 5-8, szeroki zakres GK i KH, temp 22-28 st. Na początku mojej przygody z Bucephalandrami dowiedziałem sie że nie tolerują one temp. wyższych niż 28 st. gdyż mogło by to doprowadzić do rozpuszczania się liści. W praktyce okazało się to jednak nieprawdą i w okresie letnim przy temp. wody dochodzącej nawet do 32 st. nie zaobserwowałem żadnego negatywnego zjawiska.

Należy zwrócić uwagę, że ze względu na fakt, iż Bucephalandry należą do rheotypów (rośliny prądolubne) więc optymalne będzie zapewnienie im podobnych warunków w naszych zbiornikach. Szybki nurt wody można wytworzyć za pomocą wewnętrznego filtra lub ustawić wylot filtra tak aby poruszały liśćmi Bucephalandr. Liście są bardzo elastyczne przez co odporne na duży ruch wody.

Tempo wzrostu Bucephalandr jest zależne od odmiany. Niektóre odmiany po zapewnieniu optymalnych warunków potrafią wypuszczać 2 liście tygodniowo, inne zaś 1 liść na 2 tygodnie. Ogólnie mówi się że są to rośliny wolno rosnące. Należy dbać o to by cała roślina miała dostęp do światła, a częste przycinanie może być sposobem na szybszy rozwój całej rośliny.
Kwitnienie ich odbywa się głównie pod wodą. Trudno jest powiedzieć od czego jest uwarunkowane. W przypadku Anubiasów kwitnieniu często towarzyszą pogarszające się warunki środowiskowe i uznawane jest jako forma przetrwania rośliny. Jednak u mnie Bucephalandry, mając dostęp do bogatych składników odżywczych, potrafią kwitnąć na okrągło, nie rzadko wypuszczając po kilka kwiatostanów na raz w obrębie jednej rośliny matecznej.
Wolne tempo wzrostu może spowodować pojawienie się kropek zielenic na liściach, które mogą ograniczać dostęp do światła i dodatkowo spowalniać tempo wzrostu. Jednakże iż są to dość odporne rośliny to można temu zaradzić stosując 10-20 minutową kąpiel w roztworze kwasu cytrynowego (jedna łyżeczka kwasku na 1.5 szklanki wody). Roztwór taki jest zbyt słaby aby uszkodzić mocne liście Bucephalandr, ale jest wystarczający aby pozbyć się z nich glonów.

Ubarwienie i wygląd

Dużą zaletą Bucephalandr jest występowanie wielu odmian o bardzo ciekawych kształtach liści.

Można wymienić odmiany o kształcie liści podobnym do liści wiśni czy jabłoni. Liście mogą być owalne o równych obrzeżach, owalne o obrzeżach karbowanych, liście długie i proste, jak również długie i falowane, w kształcie migdału oraz o kształcie kropli wody.

Kolory łodyg Bucephalandry są głównie różowe lub czerwone a liście wielobarwne. W zależności od gatunku, u niektórych można zaobserwować niemalże wszystkie kolory tęczy. Dużo jest odmian, u których na liściach pojawia się niebieski odcień. Jest to na tyle ciekawe ze odcień ten widoczny jest tylko pod pewnym kątem ułożenia liścia. U niektórych odmian można też zobaczyć inne odcienie tj. soczysta zieleń (połyskująca wręcz i widoczna również pod pewnym kątem ułożenia liścia), odcienie miedziane czy czerwonawe.

Stosunkowo mało jest odmian typowo zielonych (Shine Green, Treasure 2011), a najbardziej atrakcyjnie prezentują się odmiany ciemne o granatowych liściach (Brownie Brown, Kedagang, Black Centipede, Black Leaf).
Bucephalandry są to głównie rośliny małe (dorastające do 3-5 cm) i średniej wielkości (8-15 cm) Wstępują również w nieco większych odmianach do około 25 cm wysokości. Traktowane są przez kolekcjonerów jako odmiany duże, ale sami chyba stwierdzicie ze 25 cm roślina nie jest wcale duża.

Charakterystyczną i rozpoznawalną cecha u wszystkich Bucephalandr są błyszczące plamki na liściach, mylnie rozpoznawane przez wielu akwarystów jako pęcherzyki powietrza wynikłe z procesu fotosyntezy. Plamki te występują u większości odmian z rodziny Araceae. W zależności od odmian rozmieszczenie plamek może być mniej lub bardziej intensywne. Podobne plamki można zaobserwować również u Anubiasów, z tym że nie są one aż tak wyeksponowane. W przypadku wersji emersyjnych Bucephalandr plamki są również mniej widoczne, a ich intensywność zwiększa się po zanurzeniu rośliny.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
apri cortLiczba postów : 210
Dołączył : 20/02/2013

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 03 Lut 2014, 18:03

Skąd wziąłeś taki obszerny opis?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

avatar

Male Liczba postów : 366
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 03 Lut 2014, 22:41

Hmmm, z doświadczenia. Przecież kolega pisze, że " z moich kilkuletnich obserwacji wynika" ;->
Naaaah...
Vastequ fajnie pisze, więc moze tak skoro już musi być "kopiuj-wklej" to wypadałoby podac źródło, co? Mi chodziło o Twoje własne doświadczenia i obserwacje, bo z google korzystać potrafię.

_________________
Marcin

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
stówa

avatar

Liczba postów : 85
Dołączył : 23/12/2012
Skąd : Krapkowice

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 10 Lut 2014, 18:38

akwarium zlikfidowane, temat do usunięcia!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Michael De Santa

avatar

Male Liczba postów : 111
Dołączył : 18/12/2013
Skąd : Ok. Opola

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 10 Lut 2014, 20:58

A to czemu zlikwidowane hym.. jaki to powód jeśli można by wiedzieć ?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

avatar

Male Liczba postów : 366
Dołączył : 18/12/2011
Skąd : Opole

PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   Pon 10 Lut 2014, 21:23

Chyba się kolega wkurzył...ale żeby akwarium od razu zlikwidować? Pozwolę sobie się wytłumaczyć: to ma być forum wymiany NASZYCH doświadczeń, ryb, roślin etc. To nasze forum jest kolejnym, jednym z kilkudziesięciu w Polsce i nie ma sensu przeklejanie w kolejnym miejscu informacji dostępnych na innych stronach. Ponadto sprawę niepodpisywania czyjejś pracy uważam, delikatnie ujmując, za brak szacunku do autora i będę takie postępowanie tępił. Tyle ode mnie i mam nadzieję, że akwarium jednak hula i posiadacz jednak będzie nadal dzielił się swoimi doświadczeniami.

_________________
Marcin

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Małe krewetkarium   

Powrót do góry Go down
 
Małe krewetkarium
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Prezentacje akwariów-
Skocz do: