Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Osram Fluora czy Sylvania Grolux???

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
miro1983

miro1983


Male Liczba postów : 56
Dołączył : 23/02/2012
Skąd : Gogolin

Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? EmptySob 16 Lut 2013, 15:18

Zmieniłem wczoraj świetlówkę Osram Daylight na Sylvanię Aquastar. Sylvania ma 10000K a Osram tylko 6500K. Chcę za ok 2 tygodnie zmienić świetlówkę dającą światło czerwone,gdyż obecna traci powoli swoje właściwości barwne. Mam Osram Fluora i zastanawiam się czy kupić taką samą jak mam,czy ją nie zmienić na Sylvania Grolux. Która jest lepsza?
pozdrawiam study
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Re: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? EmptySob 16 Lut 2013, 15:31

Witaj Mirek.
Te Kelwiny to tylko kolor światła. Aquastar ma podbitą czerwień i niebieski dlatego ma tych kelwinów więcej, jednak jej wydajność świetlna (liczona w lumenach) jest niższa.
Dla roślin od lumenów ważniejszy jest parametr PAR (czyli coś w stylu wydajności światła dla fotosyntezy), ten też jest z tego co pamiętam trochę wyższy dla tych 865.
Producenci nie podają PAR, podają lumeny.

Niestety nigdy nie używałem Fluory.
Używałem za to nie raz gro luxa, daje bardzo mocno czerwone światło, podkreśla to nieźle czerwień, ale też jest lekko landrynkowo.

U siebie stosuję dwa 865, 840 i gro-lux. Jest wtedy bardzo naturalnie. Ogólnie coraz więcej daję 840. Gorzej to wygląda na zdjęciach, ale w pokoju nie ma tej trupiej poświaty 865.

Co ile wymieniasz świetlówki?
I jakiego typu to świetlówki?
Powrót do góry Go down
miro1983

miro1983


Male Liczba postów : 56
Dołączył : 23/02/2012
Skąd : Gogolin

Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Re: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? EmptySob 16 Lut 2013, 16:26

Hej Mateusz!!
Dzięki za odpowiedź!! Mam świetlówki T8 30W i wymieniam je średnio co 10 miesięcy. Fluora ma również takie różowo-fioletowe światło. Tylko ciekawi mnie która z firm jest lepsza?? Wziąłem na próbę Sylvanię,bo słyszałem dobre opinie. Zawsze miałem Osram. Mam nadzieję że nic się nie stanie z roślinami przez zmianę producenta świetlówek...
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Re: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? EmptySob 16 Lut 2013, 16:51

Dosyć często wymieniasz, prawie jak w morskich.
Czy statecznik jest elektromagnetyczny?

Sam wymieniam co roku połowę świetlówek więc średnio wymieniam co dwa lata.
Świetlówki t5 i pll (pc), na elektronicznych statecznikach.

Oczywiście twoje wymienianie na pewno na plus dla roślin.
Powrót do góry Go down
miro1983

miro1983


Male Liczba postów : 56
Dołączył : 23/02/2012
Skąd : Gogolin

Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Re: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? EmptySob 16 Lut 2013, 21:21

Mam elektryczny statecznik. ale widzę po roślinach,kiedy zmienic świtlówkę. Normalnie muszę co kilka dni przycinać rośliny,a jak słabnie swietlówka to rośliny zwalniają wzrost i glony się pojawiają. a i po kolorze światła widać że to już nie to co ma być... np Fluora z landrynki robi się lekko różowa Smile
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty
PisanieTemat: Re: Osram Fluora czy Sylvania Grolux???   Osram Fluora czy Sylvania Grolux??? Empty

Powrót do góry Go down
 
Osram Fluora czy Sylvania Grolux???
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Oświetlenie-
Skocz do: