Akwarystyczne Opole
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Mój Baniaczek:)

Go down 
5 posters
Idź do strony : Previous  1, 2
AutorWiadomość
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptySob 24 Mar 2012, 21:20

Świetnie ,że glonów ubywa. Nie zapomnij też mechanicznie usuwać ile się da przy okazji podmian.

Paletki często produkują wystarczająco dużo makroelementów. Warto by jakoś sprawdzić mniej więcej ile jest azotanów(NO3) i fosforanów (PO4).

Każdy nawóz akwarystyczny nie powinien szkodzić nawet paletkom, które chyba nie są przesadnie wrażliwe na nadmiar azotanów.

Mógłbyś pewnie w ciemno lać 1ppm PO4 i 5ppm NO3 tygodniowo.

Najtaniej wychodzą sole. Które kupisz np. u Ridian-a (sprzedawca z powiatu krapkowickiego) na allegro.
Dobra jest też seria Easy Life (z której też jest Easy Carbo) gdzie każdy makroelement jest w osobnym płynie (NO3 - Nitro, PO4 - Fosfo). A mikroelementy (z dodatkowym magnezem i potasem) to Profito.
Oczywiście też nic nie stoi na przeszkodzie by te makroelementy podrobić z soli Razz.
Zaletą tej linii jest podane stężenie nawozu (u większości innych producentów można co najwyżej wróżyć).

Dość dobra jest też seria polskiego Aqua-art-u. Sam stosuję od nich nawóz mikroelementowy PGC (Classic). Nawozy są bardzo stężone.

Jeżeli chcesz mieć niskie stężenia w kolumnie wody możesz mocniej nawozić przez podłoże. Sam tu polecam kapsułki Ferki, które całkiem dobrze mi się sprawdzają.
Akwaryści z roślinnego forum z pozytywnym skutkiem stosują też pałeczki dla zielonych roślin. Istnieją też pałeczki AD-y, niby też bardzo dobre.

O nawożeniu to można by pisać i pisać, w internecie znajdzie się od groma artykułów o tym, polecam.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptySob 24 Mar 2012, 22:15

Dziex rabbit
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:24

Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:31

To kolejny nawóz mikroelementowy. Podobny do Twojej Tetry. Tyle ,że chyba z mniejszą ilością wody.
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:33

oki dziex rabbit
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:51

Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:53

Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 09:55

Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 10:05

Stosowałem tą linię jakieś 2 lata temu i nie było źle, makro było dość mocne.

Przy paletkach nadal polecam Ci linię Easy life, gdzie masz panowanie nad tym co podajesz, bo łatwo przy nich o brak równowagi między azotem a fosforem (zwykle akwaryści mają dość dużo azotanów a mało fosforanów).

http://www.akwarystyczny24.pl/easy-life-fosfo-250ml-skoncentrowany-nawoz-fosforowy-p-991.html

http://www.akwarystyczny24.pl/easy-life-nitro-250ml-skoncentrowany-nawoz-azotowy-dodatkiem-potasu-p-992.html

http://www.akwarystyczny24.pl/easy-life-profito-250ml-nawoz-mikroelementowy-akwarium-p-989.html

Ten nawóz sery to raczej potas przyprawiony Azotem i fosforem, do tego ta buteleczka jest mikroskopijna. Nie wierz w jakieś tysiące litrów. Jak podasz czegoś mikroskopijne ilości to zawsze wystarcza na tysiące.

Ten nawóz Ferki podobni jest dość dobry, choć raczej jest mało stężony. Linia Ferka opiera się chyba głównie na kapsułkach do podłoża, to one mają dość dużo makro.

Przy linii EL wystarczy ,że podasz:
40ml Fosfo
10ml Nitro
i 20ml Profito tygodniowo

By podać te 1ppm PO4 i 5ppm NO3.

Fosfo i Nitro bardzo łatwo zrobić samemu z soli.

Fosfo to 7 gram KH2PO4 w litrze wody.

Nitro to 170 gram KNO3 w litrze wody.



Ostatnio zmieniony przez Mateusz89 dnia Nie 25 Mar 2012, 10:17, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 16:15

Dziex rabbit
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 16:43

KH2PO4- już mam litr roztworu rabbit bo miałem 25g ale dopiero teraz to znalazłem Wink
KNO3-jutro rozrobię też mam tego25g rabbit bo jestem po piwku rabbit a brakło mi wody destylowanej Wink
Jeszcze mam MgS04 mam tego 15 g ale też jutro bym rozrobił ??? co o tym myślisz kolego

Mateusz89 Wink
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 17:40

Ale zalałeś całe te 25g ?

Zawsze możesz zrobić sobie proporcjonalnie mniej. Możesz też zrobić swój własny nawóz. Bez problemów policzysz to wszystko z tablic chemicznych. Są też gotowe kalkulatory nawozów.

MgSO4 to do podnoszenia magnezu, zwykle gdy masz średniotwardą wodę to nie jest konieczne. Poza tym te 15 gram to strasznie mało tego związku, prawie na jeden raz.
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 19:19

tak kolego rozrobiłem całe 25g-KH2PO4 Wink i włożyłem do lodówki Wink

Jeszcze jedno pytanko co myślisz o tym:http://allegro.pl/symfonia-zlota-k-fe-e202-e300-nowosc-i2199070124.html???
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyNie 25 Mar 2012, 20:30

Po co nawóz makroelementowy do lodówki?
Co się ma w nim zepsuć?

Nie polecam ci nawozów mikroelementowych z sypkich chelatów czy symfonii złotej.
Jak chcesz jak najtaniej poszukaj nawozu Micro firmy Intermag na przykład tu.

A czy masz policzyłeś jakoś ile ppm będzie ci podnosił ml tego nawozu?

Poświęcę się i na wszelki wypadek policzę Razz :
Tak więc jeden ml nawozu w twoim akwarium podnosi PO4 o mniej więcej 0,1ppm.
Czyli wychodzi tu 10ml na tydzień.

Pisałeś też wcześniej ,że czegoś nie rozrobiłeś bo nie masz destylowanej.
Przy solach nieorganicznych o jakich tu piszemy ona jest zbędna.
Przydaje się do rozrabiania mikroelementów gdzie są organiczne chelaty. Tak samo dla chelatów źle zakonserwowane roztwory mikro można trzymać w lodówce.
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyPon 26 Mar 2012, 10:46

Do lodówki dlatego że jak miałem w zwykłej szawce to jakieś dziwne paprochy tam mi się porobiły Wink dziex za przeliczenie rabbit tylko jedno pytanko czy mogę to dawkować jednorazowo czy muszę co dziennie ???

wcześniej pisałem ze nie rozrobiłem-KNO3 bo mi brakło destylowanej Wink

Dziex za wszystko rabbit Mateusz89 pozdro Romek rabbit
Powrót do góry Go down
Mateusz89

Mateusz89


Male Liczba postów : 731
Dołączył : 12/01/2012
Skąd : Gogolin

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyPon 26 Mar 2012, 15:48

Paprochy się mogły zrobić ze względu na jakość użytych soli, to po prostu zanieczyszczenia.
Przy w miarę czystym KNO3 a tym bardziej KH2PO4 (który zawsze jak kupowałem był bardzo czysty) nie powinno to mieć miejsca (no chyba ,że by się rozrobiło 100gram w 100ml).
Wystarczy zlać klarowną ciecz i używać do woli.

Chodzi mi o to ,że jak nie masz tej destylki to wystarczy zwykła z kranu. Szczypta soli mineralnych już rozpuszczonych w tej wodzie nie będzie miała jakiegokolwiek wpływu.

Jeżeli chodzi o dozowanie to możesz jak chcesz. Możesz na początku rozbić to na kilka dni, w razie jakiś gwałtownych zmian łatwiej będzie o reakcję.
Sam nawożę w jednej dawce po podmianie.
Powrót do góry Go down
akwarysta77

akwarysta77


Male Liczba postów : 154
Dołączył : 13/03/2012
Skąd : KĘDZIERZYN-KOŹLE

Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 EmptyPon 26 Mar 2012, 16:44

Oki dziex Smile
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Mój Baniaczek:)   Mój Baniaczek:) - Page 2 Empty

Powrót do góry Go down
 
Mój Baniaczek:)
Powrót do góry 
Strona 2 z 2Idź do strony : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Akwarystyczne Opole :: Prezentacje akwariów-
Skocz do: