Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share

stała podmiana wody

Go down 
AutorWiadomość
Tinker bell

Tinker bell

Male Liczba postów : 188

stała podmiana wody Empty
PisanieTemat: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyNie 02 Lut 2014, 20:39

Od jakiegoś czasu bije się z myślami o stałej podmianie wody. Nawet poczyniłem niewielkie kroki w tym kierunku i prowizoryczna instalacja już od kilku dni hula.
Przeszukuje sieć i jak na razie to mam remis - tyle samo opinii za i przeciw.
Jakie są wasze zdania na temat stałej podmiany?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyNie 02 Lut 2014, 20:48

Jak rozwiązałeś instalację stałej podmiany wody?

Czy standardowo masz przelew górny do kanalizacji?
Czy do akwarium lejesz mieszaninę RO/kran czy samą wodę prosto z sieci?

Duże znaczenie za pewne ma typ akwarium w którym ma być taka podmiana robiona.
Jeżeli woda która jest dolewana ma parametry takie jakie chcemy utrzymywać w akwarium to jestem jak najbardziej za taką podmianą.

W tym momencie w żadnym prowadzonym przeze mnie akwarium nie ma takiej instalacji.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Tinker bell

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyCzw 06 Lut 2014, 17:15

by pass na powrocie wody z sampa, uzupełnianiem wody zajmuje się automat.

Kranowit, lanie mieszanki RO/kran jak na razie nie ma sensu przy by-pasie, jak by był przelew w sumpie  to jak najbardziej

Święty Gral akwarystyki Wink
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
mgrinch

mgrinch

Liczba postów : 246

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyCzw 06 Lut 2014, 19:32

Tinker wstaw fotki bo pewnie nie tylko ja jestem ciekawy jak masz to zrobione.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Tinker bell

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyPią 07 Lut 2014, 16:00

jak posprzątam w szafce Very Happy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
akwarysta77

akwarysta77

Male Liczba postów : 154

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyPią 07 Lut 2014, 18:10

Ja też z miłą chęcią to obejrzę  Wink  jak to wygląda  Laughing
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Tinker bell

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyPon 10 Lut 2014, 18:08

to bardzo prosta konstrukcja:
na powrocie z pompy jest założony bay-pass jaki można kupić w AquaMedic i wężykiem 6/4 jest spuszczana woda do kanału. Za pomocą czujnika poziomu cieczy (model CP-2 firmy Elektron z Zielonej Góry) i elektrozaworu jest dolewka tego co poszło w kanał - i o to cała filozofia.
Odpływ jak i przyłącz do wody mam doprowadzone do szafki.
Za ilość wylewanej wody na początku był odpowiedzialny regulowany kroplownik Gardena, ale na skutek, że w wodzie są drobiny szybko jego wydajność spadała i ostatecznie zatkał się. Teraz na końcówce wężyka jest założony zacisk, którym można regulować ilość zrzucanej wody.
Cały czas gdzieś z tyłu głowy krąży pomysł, żeby wywiercić otwór w boku  sumpa, który byłby  podłączony do kanalizy. W tedy można zrezygnować z czujnika poziomu cieczy i elektrozaworu, a sam układ byłby prostszy i mniej podatny na awarie.

Wszystko wymaga jeszcze dopracowania.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
mgrinch

mgrinch

Liczba postów : 246

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyPon 10 Lut 2014, 20:50

No niby prosta konstrukcja Smile ale w momencie gdy musisz pociągnąć rury odprowadzające i doprowadzające wodę przez połowę domu to już nie takie łatwe Razz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
andy09

Male Liczba postów : 49

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyWto 16 Gru 2014, 19:19

Stała podmiana wody powoduje , że ryby nie rosną tak jak powinny. To stwierdzenie wysuwam na podstawie swoich doświadczeń w swojej hodowli. Na początku niby wszystko było dobrze, ale po datach które pisze na każdym zbiorniku wynikało jasno, że czas od ikry do wielkości handlowej został wydłużony.

Obecnie stosuję podmianę w/g zeszytu, 20-25 % systematycznie co kilka dni. Ilość dni zależna od obsady zbiornika i gatunku ryb.

Pozdrawiam

www.innesa.jasky.pl

...

..
.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody EmptyWto 16 Gru 2014, 20:17

Ciekawe spostrzeżenie andy09, czy pozostałe czynniki są stałe dla obu przypadkach?
Zapraszam w czwartek na spotkanie akwarystów w Opolu, warto również o tym podyskutować.

Pozdrawiam Mateusz Bekiersz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: stała podmiana wody   stała podmiana wody Empty

Powrót do góry Go down

stała podmiana wody
Powrót do góry 
Strona 1 z 1